Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce

Większość dorosłych osób prędzej czy później jest zmuszonych do podjęcia się pracy zarobkowej, w końcu trzeba skądś brać pieniądze na życie. Przeważnie zatrudniamy się w innych firmach, szczególnie na początku kariery, jednak jest też część osób, która decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. O czym warto pamiętać, jeśli decydujemy się na taki krok?

Sytuacja przedsiębiorców w Polsce

Osoby, które prowadzą własną firmę w naszym kraju często narzekają na ogromne opłaty, jakie wiążą się z tym faktem. Składki na ZUS, zdrowotne, podatki, to wszystko kosztuje nas kilkaset złotych miesięcznie, jednak jako przedsiębiorcy jesteśmy zmuszeni do uiszczania tych opłat. Dlatego zanim jeszcze złożymy wniosek o założenie firmy powinniśmy stworzyć biznesplan, aby mieć pewność, że nasze przedsiębiorstwo będzie nam przynosić zyski, a nie straty. Oczywiście bardzo wiele zależy od tego, jakiego rodzaju firmę chcemy założyć – a dokładnie od branży. Istotną kwestią będzie też lokalizacja, chociaż coraz więcej firm, szczególnie z branży IT i marketing, działa w formie zdalnej, obsługując klientów w całym kraju. Powinniśmy też dowiedzieć się, czy nie przysługują nam jakieś ulgi czy dotacje. Przykładowo jeśli zakładamy firmę jako osoba bezrobotna możemy liczyć na ogromne ulgi w podatkach i składkach – nawet przez cały rok. Poza tym wiele pieniędzy można otrzymać ze środków unijnych, szczególnie jeśli nasza firma będzie zajmować się nowymi technologiami czy ekologią.

Niezbędnik przedsiębiorcy

Obecni możemy korzystać z wielu udogodnień, które będą nam bardzo pomocne w prowadzeniu biznesu. Nie bez znaczenia będzie tutaj bank, w jakim mamy konto. Warto przejrzeć ranking kont firmowych, który bez problemu znajdziemy w internecie, należy tylko upewnić się, że nie jest on sponsorowany. Tego typu zestawienie będzie nam szalenie pomocne w wyborze banku, bowiem nie zawsze placówka, z której korzystaliśmy jako osoby fizyczne, będzie wartościowa dla przedsiębiorcy. Dobre konto firmowe powinno zawierać takie opcje, jak m.in. elektroniczna księgowość, konto walutowe czy wiele dodatkowych aplikacji. Poza tym powinno być darmowe i powinniśmy móc skorzystać z ciekawej opcji kredytowej w jego przypadku.

Warto wiedzieć

Planujesz zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą? Nie bez znaczenia będzie tutaj jej adres, wbrew pozorom bowiem ma on duże znaczenie. W przypadku firm świadczących usługi, nawet online, nie możemy zarejestrować firmy pod adresem w którym mieszkamy, krótko po zarejestrowaniu firmy możemy spodziewać się wizyty urzędnika, który to zweryfikuje. Bardzo popularną opcją obecnie jest wirtualne biuro, firmy oferują odpłatnie skorzystanie z ich adresu, pod którym możemy zarejestrować firmę. Taka usługa, w zależności od miasta, może kosztować już od 50 złotych, w cenę często wliczona jest też obsługa korespondencji. Takie firmy przeważnie wynajmują też przestrzenie firmowe, z których można korzystać w wybranych dniach – idealna opcja na spotkania biznesowe z klientami.

https://jak-otworzyc-dzialalnosc-gospodarcza.pl/O tym, jak założyć własną działalność gospodarczą, dowiesz się na podanej stronie. Sprawdź, jak to zrobić w kilku prostych krokach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *