Kominek dla ozdoby czy ogrzania pomieszczeń?

Wybór rodzaju kominka w dużym stopniu będzie zależeć od jego przeznaczenia. Z reguły chodzi o to, by cieszyć się widokiem ognia i wspaniałą atmosferą, jaką daje jego obecność. Często ważne jest i to, by zapewniał on ciepło w pomieszczeniach. Może to być dogrzewanie ich, kiedy jest chłodniej poza sezonem grzewczym. Kominki mogą także służyć do ogrzewania domu jesienią i zimą.

Zakup kominka jako ozdoby wnętrza

Palący się za szybą ogień to piękna ozdoba wnętrza. Jego wygląd, ruch, kolor, blask od niego płynący, to wszystko potrafi zafascynować. Podziwianie ognia to jeden ze sposobów na odprężenie. Taką ozdobą może być kominek każdego rodzaju. Możliwości ma się sporo. Są kominki na paliwa stałe np. na drewno, są gazowe, elektryczne oraz biokominki.

Tradycyjny jego rodzaj wymaga podłączenia do przewodu dymowego, więc nie wszędzie można go umieścić. Kominki gazowe wymagają podłączenia instalacji gazowej. Najmniej wymagające są biokominki oraz kominki na prąd.

Kominki i dogrzewanie pomieszczeń

Wybierając kominek, który ma być źródłem ciepła, trzeba zwrócić uwagę na jego moc grzewczą. Obojętnie, jaki ma się na uwadze jego rodzaj, trzeba zwrócić uwagę na tę jego cechę. Drugim ważnym czynnikiem wyboru jest wtedy koszt związany z zapewnieniem ciepła. Tyle samo ciepła może dostarczyć kominek na drewno czy inny opał, ten na gaz i elektryczny. Trudno jednak porównywać koszt gazu z kosztem energii elektrycznej.

Wejdź na stronę www.szalonymax.pl i sprawdź dostępny asortyment – piece, kozy, meble i wiele innych

http://www.szalonymax.pl/

Dobrze pod względem kosztów wypadają kominki na paliwo stałe. Mają też przewagę nad gazowymi i elektrycznymi. Ogień jest naturalny, to inaczej niż w kominkach na prąd. Prezentuje się o wiele lepiej niż w gazowych. Biokominek także może być wykorzystywany do zapewnienia ciepła. Może podwyższyć temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni. Zapewnia ładny widok ognia.

Ogrzewanie domu kominkiem

Kominek może być wystarczającym źródłem ciepła. Muszą być tylko spełnione pewne warunki. Przede wszystkim ciepło z niego płynące musi być rozprowadzane po wszystkich pomieszczeniach. Konieczny jest zakup kominka z płaszczem wodnym, który połączony będzie z grzejnikami. Ogrzana przez ogień woda rozprowadzana jest po grzejnikach. Kominki są wtedy częścią instalacji centralnego ogrzewania. Nie jest to jedyny sposób, aby rozprowadzić ciepło. Jest jednak wydajny i bardzo często stosowany.

Kominek z płaszczem wodnym może być jedynym źródłem ciepła albo jednym z dwóch. Cała instalacja może się też opierać na pracy kotła węglowego. Kominek i kocioł mogą wtedy pracować naprzemiennie. Mając na uwadze ciepło w całym domu, trzeba zwracać uwagę na to, jaką kominki mają moc grzewczą. Ta cecha oraz koszty ogrzewania są nawet ważniejsze niż przy okresowym dogrzewaniu. Ważne jest też, by wnętrza były dobrze zaizolowane, czyli by ciepło nie uciekało na zewnątrz.

Chcąc mieć w domu kominek, trzeba zastanowić się, której z cech da się pierwszeństwo. Jeśli ważny jest widok naturalnego ognia, to kominek, który ogrzeje dom, może nie być dobrym wyborem. Jeśli nie zapewni widoku ognia, to nie spełni jednej ze swoich ról. Warto wziąć pod uwagę wszystkie te jego cechy, które uważa się za ważne. Możliwości ogrzania domu są różne. Wybór kominków jest duży. Jest więc możliwe, by uwzględnić wszystkie najważniejsze wymagania.

 

 

Posted in Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *