Kominek ociepli wnętrze

We współczesnych polskich domach kominek to rzecz coraz częściej spotykana. Wbrew pozorom nie są one wybierane wyłącznie przez inwestorów, budujących nowe domy. Spotyka się je także w mieszkaniach oraz w budynkach nieco starszych. Głównie są to jednak nowoczesne kominki elektryczne. Rozwiązanie popularne, choć bynajmniej nie jedyne. Wiele osób nie wyobraża sobie bowiem nieposiadania prawdziwego kominka z drewnianymi polanami na palenisku.

Zalety kominków elektrycznych

Ich montaż to rzecz najprostsza na świecie, a poza tym można je dowolnie przenosić, nie wymagają również sprzątania. Nie dziwi zatem tak szybko rosnąca ich popularność. Współcześni ludzie są zabiegani i raczej nie mają zbyt wiele czasu. Zależy im jednak na posiadaniu kominka, przy którym będą mogli odetchnąć po ciężkim dniu lub zgromadzić się rodzinnie w czasie świąt. Jednym słowem, kominek musi być, choć bynajmniej nie powinien generować zbyt wielu dodatkowych obowiązków domowych. Kominki elektryczne wystarczy kupić, przywieźć do domu, a następnie podłączyć do prądu. Nie wymagają przebudowy, ani nawet remontu dotychczas zajmowanych wnętrz. Wiesza się je w dowolnym miejscu, często jest to salon lub jadalnia. Jeżeli jednak będzie się potrzebowało dodatkowego źródła ciepła lub przyjemnej atmosfery w innym pomieszczeniu, na przykład w sypialni, wówczas wystarczy przenieść kominek i podłączyć do innego gniazdka.

Atmosfera wokół ogniska

Mimo rosnącej popularności kominków na prąd, te tradycyjne bynajmniej nie wyszły całkowicie z użycia. Wymagają większego zaangażowania sił, a także środków, ale umożliwiają delektowanie się prawdziwym ogniem. Oczywiście niewiele osób decyduje się na kominki bez osłony, ponieważ w zamkniętych pomieszczeniach nie jest to zbyt bezpieczne. Niemniej jednak tradycyjne rozwiązania wciąż są chętnie wybierane, zwłaszcza jeżeli ktoś buduje nowy dom lub generalnie remontuje ten już zajmowany.

Tradycyjny kominek wymaga komina, przez co nie można go umieścić w dowolnej części budynku. Palenie drewnem niewątpliwie ma swoje zalety, ale jest to surowiec dosyć drogi, a poza tym trzeba liczyć się z obowiązkiem regularnego usuwania popiołu. Dodatkowo czyszczenia wymaga też sam komin, warto też zainstalować czujniki dymu, ponieważ z ogniem nigdy nie wiadomo. Palenie w kominku to niewątpliwie bardzo przyjemna czynność i dlatego klasyczne rozwiązania wciąż są chętnie wybierane.

Przy prawdziwym ogniu panuje też bardzo unikatowa atmosfera. Jednak z uwagi na wygodę, a także niższe koszty zakupu i eksploatacji, powoli ustępują one miejsca wersjom elektrycznym. Czy trend ten się utrzyma, a w przyszłości kominków znanych od stuleci już nie będzie? Trudno powiedzieć. Jedno jest pewne, dobrze że ludzi nie rezygnują całkowicie z tego elementu wyposażenia. Jest on bowiem dobrym źródłem ciepła, a poza tym pozostaje bezkonkurencyjny pod względem budowania nastroju. Ogień na prąd to nie to samo, ale współczesne kominki elektryczne doskonale imitują palące się polana. Co więcej, ognisko się nie wypali, dopóki się go nie wyłączy.

Posted in Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *