Materiały do produkcji mebli

Z jakich materiałów są wykonywane meble? Z jakich rozwiązań możemy skorzystać? Jakie meble wybierać do kuchni, a jakie do salonu? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na temat poszczególnych materiałów.

Wybierając meble do mieszkania kierujemy się nie tylko ich wyglądem, lecz także jakością ich wykonania. Materiały, z których wykonywane są meble posiadają właściwości, które mogą zadecydować o wyborze. Warto zatem dowiedzieć się czym charakteryzują się poszczególne materiały oraz w jakich pomieszczeniach najlepiej się sprawdzą. W sklepach dostępne są przede wszystkim meble wykonane z różnego rodzaju drewna lub specjalnych płyt. Możemy również znaleźć takie, które wykonane są z tworzyw sztucznych.

Większość produkowanych dzisiaj mebli wykonuje się z drewna lub z tzw. Płyt meblowych. Wybór w dużej mierze uzależniony jest od środków finansowych oraz od indywidualnych upodobań czy potrzeb. Przed zakupem mebli należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które pozwolą nam podjąć odpowiednią decyzję. Obecnie wybór jest ogromny, dlatego też każdy znajdzie coś dla siebie.

Z czego produkowane są meble?

Jednym z najstarszych i najpopularniejszych materiałów do produkcji mebli jest oczywiście drewno. Możemy wykonać z niego meble o różnych wielkościach oraz kształtach. Drewniane meble są eleganckie, gustowne oraz bardzo stylowe. Ciekawie prezentują się w salonie czy w sypialni. Materiał ten jest trwały, mocny oraz ekologiczny. Poza tym bez problemu dopasujemy je do każdego charakteru wnętrza. Minusem może okazać się cena. Drewniane meble są dosyć drogie, a do tego wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz konserwacji, by nie uległy zniszczeniu.

Nieco tańszym rozwiązaniem, które jest dzisiaj bardzo popularne, są płyty meblowe z przetworzonego drewna, inaczej MDF. Materiał ten powstaje z drewnianych włókien, które są ze sobą łączone za pomocą podwyższonej temperatury i ciśnienia. Aby mógł być wykorzystany przy produkcji mebli powinien zostać wykończony okleinami lub lakierem. Płyty meblowe są odporne na wysokie temperatury oraz zabrudzenia, poza tym nie wymagają takiej pielęgnacji jak drewno. Wadą płyt MDF jest to, że łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym.

Do produkcji niektórych mebli stosuje się laminat. Jest to jeden z najtańszych materiałów wykończeniowych mebli. Jego główną zaletą jest to, że może on imitować każdy rodzaj powierzchni oraz przybierać różne kolory, dzięki czemu bez problemu będzie mógł dopasować się do każdego wnętrza. Materiał jest odporny na zarysowania oraz zabrudzenia.

Meble mogą być wykończone warstwą akrylu. Takie rozwiązanie najczęściej stosowane jest w kuchni lub w łazience, ponieważ tego rodzaju materiał dobrze radzi sobie z wilgocią oraz różnego rodzaju zabrudzeniami. Akryl najczęściej nakładany jest na płytę meblową. Takie wykończenie charakteryzuje się wysokim połyskiem innym niż w przypadku powierzchni lakierowanych. Meble akrylowe są odporne na zarysowania oraz na powstawanie rdzy. Ciekawostką jest także to, że materiał ten posiada właściwości antybakteryjne. Dlatego stanowi świetne rozwiązanie do kuchni.

http://www.radiuscentrum.pl/Jesteś zainteresowany kupnem mebli? Wejdź na stronę radiuscentrum i wybierz meble dla siebie.

 

Posted in Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *