Kreatywność w pracy – dlaczego to jedna z najważniejszych cech?

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną można być pewnym, że sprawdzone zostanie nasze kreatywne myślenie. Dlaczego jest to tak istotne? Czy można nauczyć się kreatywności? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na ten temat.

Kreatywność to cecha, którą nabywamy i rozwijamy przez całe życie. Dzięki temu łatwiej jest nam pokonywać codzienne problemy, stajemy się bardziej pewni siebie i odporni na stresujące sytuacje. Ćwiczenie kreatywności jest bardzo istotne i powinniśmy o to zadbać, szczególnie jeśli zależy nam na znalezieniu odpowiedniej pracy. Obecnie to jedna z najważniejszych cech, jakąś powinien posiadać dobry pracownik. Przeglądając oferty różnego rodzaju prac można zauważyć, że jednym z wymagań jest ,,kreatywny podejście do wykonywanych zadań”. Zazwyczaj dotyczy to takich branż jak agencje reklamowe czy marketing, jednak nie tylko.

Wiele osób zastanawia się czy kreatywności można się nauczyć? Oczywiście. Chociaż czym jesteśmy starsi, tym trudniej nam to przychodzi. Warto jednak ćwiczyć i rozwijać dotychczasowe umiejętności. Istnieje mnóstwo sposobów, aby stać się bardziej kreatywnym, niektóre z nich są naprawdę proste. Wiele również zależy od naszej osobowości, od tego, co lubimy robić i w czym jesteśmy najlepsi. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną warto nastawić się na różnego rodzaju pytania, które będą miały na celu sprawdzić nasze twórcze myślenie.

W czym pomaga kreatywność?

Kreatywność w pracy jest niezwykle istotna, ponieważ to dzięki temu jesteśmy bardziej aktywni, lepiej skoncentrowani i gotowi do podejmowania nowych zadań. Kreatywne osoby są bardziej pewne siebie oraz lepiej reagują na stresujące sytuację. Poza tym twórcze myślenie pozwala szybciej dojść do celu oraz sukcesu. Dlatego też kreatywność jest tak ważną cechą oczekiwaną od kandydatów.

Na stronie Dekolo znajdziesz wiele przedmiotów dla osób kreatywnych – sklep dla osób zafascynowanych DIY

https://dekolo.pl/

Kreatywne myślenie przydaje się niemal w każdej dziedzinie życia, dlatego tak ważne jest ciągłe rozwijanie tej umiejętności. Zarówno w pracy, jak i podczas wykonywania codziennych czynności twórcze myślenie okazuje się bardzo potrzebne. Kreatywne myślenie pozwala uzyskać oryginalne i stosowne rozwiązania, a także daje zdolność tworzenia czegoś nowego. Pozwala to wychodzić poza schematy i utarte drogi. Dlatego tak często wymaga się od pracowników tej umiejętności.

Co blokuje naszą kreatywność?

Dlaczego jedni są bardziej, drudzy mniej kreatywni? Przede wszystkim może wynikać to z braku odpowiedniego ćwiczenie oraz rozwijania tej umiejętności. Nie każdy czuje się gotowy, by samodzielnie podjąć jakąś inicjatywę, stworzyć coś nowego i wciąż myśli schematycznie. To z kolei może wynikać z różnych przyczyn związanych z samoakceptacją, własnym dowartościowaniem czy innymi, życiowymi sytuacjami.

Kreatywność często ograniczana jest również w pracy. Chociaż zakłada się, że pracownik powinien być kreatywny, niekiedy okazuje się, że nie ma takiej możliwości. Wymagania narzucane przez pracodawców sprawiają, że brakuje jakichkolwiek możliwości, by wykazać się tą umiejętnością. Krytyka i niechęć do nowych pomysłów pracowników może również być powodem ograniczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *