Energia ze słońca, czyli panele fotowoltaiczne i słoneczne

Dlaczego warto korzystać z odnawialnych źródeł energii? W jaki sposób możemy pozyskać energię ze słońca? Czym są panele fotowoltaiczne oraz słoneczne? Poniżej znajdziecie kilka ciekawych informacji na ten temat.

Promienie słoneczne to jedno z odnawialnych źródeł energii, które wykorzystuje się do wytwarzania energii cieplnej oraz elektrycznej. Nowoczesne technologie pozwalają nam na łatwe i szybkie przetwarzanie naturalnych źródeł energii. Dzięki temu możemy wpływać na poprawę środowiska naturalnego. Poza tym to świetne rozwiązanie, by sporo zaoszczędzić.

Energia słoneczna może być pozyskiwana za pomocą różnego rodzaju urządzeń, które przetwarzają ją w ciepło lub prąd. Promienie słoneczne mogą być zamienione prąd elektryczny za pomocą paneli fotowoltaicznych, natomiast na ciepło dzięki kolektorom słonecznym. Chociaż budowa oraz budowa tych urządzeń są bardzo podobne, to działają one zupełnie inaczej. Aby cieszyć się dużą wydajnością oraz zyskiem należy zadbać o odpowiednią jakość sprzętu oraz montaż.

Energia elektryczna

Energia elektryczna może być uzyskiwana dzięki panelom fotowoltaicznym. Działa to taki sposób, że promienie słoneczne ”wyłapywane” są przez urządzenie i przetwarzane zostają w energię elektryczną. Dzieję się to za pomocą specjalnych ogniw fotowoltaicznych, które zbudowane są z krzemowych płytek. W zależności od ilości oraz rodzaju ogniw uzyskujemy mniej lub więcej energii elektrycznej.

Instalacje fotowoltaiczne dostępne są na stronie 4oze.pl – sprawdź!

Prąd uzyskany dzięki bateriom słonecznym jest w stanie zasilić większość sprzętów elektronicznych. Należy jednak pamiętać, że energia uzyskana w taki sposób może być niewystarczająca do zasilania ogrzewania domu czy podgrzewania wody użytkowej. Konieczne może okazać się dodatkowe źródło energii elektrycznej. Mimo to możemy liczyć na oszczędność.

Bywa również tak, że energia słoneczna zebrana została z nadmiarem i nie mamy do czego jej wykorzystać. W takiej sytuacji możemy oddawać nadwyżkę energii do sieci, a kiedy dojdzie do zwiększenia zapotrzebowania możemy pobierać dodatkową energię bez większych opłat.

Energia cieplna

Do uzyskania energii cieplnej potrzebne są nam kolektory słoneczne. Ich montaż oraz budowa niewiele różni się od paneli fotowoltaicznych. Tutaj jednak energia słoneczna przetwarzana jest na ciepło, które można wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej czy zasilania ogrzewania w domu jednorodzinnym. To świetne rozwiązanie, szczególnie latem kiedy praktycznie nie musimy korzystać z dodatkowego źródła energii cieplnej, by uzyskać ciepłą wodę użytkową.

Istnieją różne rodzaje kolektorów słonecznych i wybór uzależniony jest od warunków, w których mają być umieszczone oraz od sposobu przetwarzania energii słonecznej. Warto zatem odpowiednio zapoznać się z poszczególnymi modelami. Aby uzyskać jak największą wydajność paneli oraz kolektorów słonecznych konieczny jest prawidłowy montaż. Odpowiedni kąt nachylenia oraz orientacja ogniw, a także właściwa lokalizacja, bez żadnego cienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *