Sztuczna inteligencja a świadomość

Budowa zaawansowanej sztucznej inteligencji obejmuje wiele zagadnień I jest procesem niezwykle złożonym. Nie da się ukryć, że oprócz aspektów technologicznych, obejmuje również kwestie filozoficzno-etyczne. Czy zatem będziemy w stanie zbudować samoświadomą sztuczną inteligencję?

Już dzisiaj mamy do czynienia z bardzo zaawansowaną sztuczną inteligencją, którą możemy spotkać w różnych dziedzinach nauki oraz naszego życia codziennego – jako bardzo dobry przykład możemy wymienić chociażby branżę rozrywkową. W grach komputerowych wiele postaci NPC charakteryzuje się bardzo rozbudowaną sztuczną inteligencją – niektóre z gier są nawet w stanie “uczyć się” tego, w jaki sposób gracz prowadzi rozgrywkę.

Sztuczna inteligencja jest powszechnie wykorzystywana również w celach naukowych. Na początkowym etapie w historii komputerów mianem superkomputera określano urządzenie zajmujące przestrzeń dużego pokoju. Należy tutaj podkreślić, że moc obliczeniowa takiego superkomputera była mniejsza od dzisiejszego kalkulatora. Dzisiejsze superkomputery codziennie wykują tytaniczną pracę, a różnego rodzaju algorytmy są coraz to bardziej unowocześniane i zaawansowane.

SI a świadomość

Nie da się jednak ukryć, że nie mamy do czynienia ze świadomością sztucznej inteligencji. Każde jej zachowanie jest wynikiem zaimplementowania odpowiedniego algorytmu stworzonego przez człowieka. Marzeniem fantastów pozostaje jednak stworzenie tak bardzo zaawansowanej sztucznej inteligencji, która byłaby świadoma swojego istnienia. Zagadnienie to zahacza o wiele nauk – między innymi dochodzą tutaj kwestie etyczne i filozoficzne, nie można więc stwierdzić, że budowa zaawansowanej SI leży w gestii jedynie rozwoju technologicznego.

System rezerwacji online – sprawdź, ile czasu możesz zaoszczędzić dzięki Bookero!

Jakiś czas temu głośno było o robocie przemawiającym na forum technologicznym w Arabii Saudyjskiej, której władze były na tyle zafascynowane stopniem zaawansowania robota, że przyznano mu obywatelstwo kraju. Warto w tym miejscu podkreślić, że mimo tego, że na przestrzeni lat uzyskujemy coraz to lepsze osiągnięcia w dziedzinie robotyki, to w dalszym ciągu daleko nam do zbudowania sztucznej inteligencji, która mogłaby być samoświadoma.

Warto w tym miejscu powiedzieć nieco więcej o zagrożeniach związanych z zaimplementowaniem sztucznej inteligencji algorytmu pozwalającego na uczenie się. W popkulturze powstało wiele produkcji filmowych oraz książek, które z mniejszym czy większym prawdopodobieństwem próbowały przewidzieć konsekwencje. Tym, co wydaje się stanowić największy problem, jest budowa robotów lepszych od człowieka w każdej dziedzinie. Ludzkie ograniczenia nie będą dotyczyły sztucznej inteligencji – będą to jedynie ograniczenia technologiczne. Jeżeli zatem uzyskamy bardzo wysoki stopień rozwoju technologicznego, co pozwoli na budową samoświadomej SI, wówczas ta nie będzie posiadała jakichkolwiek ograniczeń. Właśnie z tego powodu wielu osób uważa budowę sztucznej świadomości za coś nieetycznego, a nawet niebezpiecznego dla cywilizacji człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *