Jak pozbyć się nadwrażliwości zębów?

Picie zimnych lub gorących napojów sprawia ci ogromny ból? Słodkie przekąski także powodują dyskomfort? To mogą być główne objawy nadwrażliwości zębów. Jak pozbyć się tego problemu? O czym należy pamiętać? Poniżej znajdziesz kilka istotnych rozwiązań.

Nadwrażliwość zębów to problem, z którym spotyka się bardzo wiele osób. Przyczyn może być wiele i nie zawsze możemy jednoznacznie stwierdzić jaki jest powód takiego stanu rzeczy. Dolegliwość ta jest uciążliwa i często może prowadzić do silnych bólów, które wpływają nasze samopoczucie. Bolesne może okazać się spożywanie zimnych, gorących lub słodkich produktów. Możemy jednak starać się wyeliminować ten problem. Konieczna może okazać się wizyta u stomatologa, który wskaże nam właściwe rozwiązanie.

Problem z nadwrażliwymi zębami może być związany z uszkodzonym szkliwem, które stanowi warstwę ochronną na naszych zębach. Może to być również konsekwencją kamienia, który gromadzi się pod zębami i odsłania szyjkę zęba. W ten sposób zwiększa się wrażliwość na różnego rodzaju czynniki. Jeśli odczuwamy dyskomfort podczas spożywania zimnych napojów czy słodkich produktów powinniśmy udać się do lekarza. Nieleczona nadwrażliwość może prowadzić do dalszych, nieprzyjemnych konsekwencji.

Przyczyny nadwrażliwości

Nadwrażliwość zębów może wynikać z niewłaściwego dbania o higienę jamy ustnej. Pokarm zalegający między zębami może powodować powstawanie próchnicy oraz kamienia. To prowadzi do niszczenia płytki nazębnej oraz odsłaniania szyjki zęba. Taki problem prowadzi z kolei do zwiększenia wrażliwości zębów na różne czynniki. Dlatego też powinniśmy czyścić zęby niemal po każdym posiłku. Ważne jest również używanie wykałaczek oraz nici dentystycznych, które pozwalają dostać się do trudno dostępnych miejsc między zębami.

Przyczyną mogą być również wady zgryzu. Nieprawidłowe rozmieszczenie zębów może powodować przeciążenie, ścieranie oraz uszkodzenie szkliwa, a przez to zęby stają się wrażliwe i odczuwamy dyskomfort podczas jedzenia. Warto udać się do lekarza, by stwierdzić czy niekonieczne jest noszenie aparatu ortodontycznego.

Problem nadwrażliwych zębów może wynikać również z bruksizmu (zgrzytanie zębami), z powodu zbyt mocnego szczotkowania zębów czy chorób układu pokarmowego. Osłabiony stan zębów może być spowodowany również nieodpowiednią dietą. Warto zwrócić uwagę na te wszystkie czynniki.

Łagodzenie objawów

Nadwrażliwość zębów nie jest tak prosta do wyleczenia. Często musimy zastosować po prostu sposobów, aby spróbować pozbyć się tej dolegliwości. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim zmieć szczoteczkę na miękką i delikatną. Możesz również zakupić specjalną pastę, która przeznaczona jest do leczenia zębów z nadwrażliwością. Zadbaj o to, by nie szorować zębów zbyt dynamicznie i mocno. Dodatkowo używaj nici dentystycznych.

Unikaj produktów, które prowadzą do demineralizacji szkliwa. Jeśli nie ma takiej potrzeby nie przyjmuj witaminy C oraz aspiryny, ponieważ także przyczyniają się do niszczenia szkliwa.

http://sowiawola.pl/Sprawdź, jaką ofertę ma stomatolog Nowy Dwór Mazowiecki – wejdź na stronę Centrum Medycznego sowiawola.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *